czwartek, 7 listopada 2013

Charles Fort

Był jednym z tych ludzi, którzy przez całe życie chodzą z głową w chmurach. Chodził od roku 1874 do 1932, oprócz jakichś pewnie pierwszych miesięcy, kiedy chodzić nie potrafił. Fascynowały go tajemnice świata, wpierw odpowiedzi na nie szukał w pozycjach naukowych, ale szybko go to znudziło i słusznie, bo co ciekawego jest w świecie odkrytym i opisanym naukowo? Spalił więc ten świat swoich notatek i zaczął szukać innego... Od drugiej strony.
Książki, której napisał o UFO, dowodząc istnienia życia na Marsie, jakoś  nikt nie miał zamiaru wydać... Zatem też poszła z dymem. To samo pewnie by spotkało następne, gdyby nie interwencja zaprzyjaźnionego z Fortem pisarza, Theodora Dreisera, który namówił wydawcę do opublikowania "Księgi przeklętych". Był to zbiór nieprawdopodobnych wydarzeń, zasłyszanych i przeczytanych przez autora.
Tak dochodzimy w końcu do mojej książki, chronologicznie drugiej którą zakupiłem na jakimś straganie z używanymi harlekinami.

Dzikie talenty. Największy na świecie zbiór faktów opierających się wyjaśnieniu, przekład Zygmunt Kubasiak, wyd. Pandora 1994.
Tak naprawdę jest to zbiór rozmaitych, wyczytanych z różnych gazet, bardziej lub mniej prawdopodobnych niesamowitych wydarzeń, z krótkim komentarzem autora. Niesamowite zbiegi okoliczności, zaginięcia doniesienia o wampirach, różnego rodzaju stworach itd. itp.
Ciekawie się to czyta, bo oprócz banialuków wyssanych z brudnych dziennikarskich pazurów, znajduje się tam naprawdę kilka zadziwiających faktów.
Czytając niektóre z tych artykułów, przypomniałem sobie o takiej gazecie, która wychodziła przed laty w Polsce. "Skandale" się to nazywało i można było z niej wyczytać na przykład o ogromnych chrząszczach pożerających chilijskich wieśniaków...

Pandora wydała tegoż autora oprócz "Talentów"  
Nowe lądy, wyd. Pandora, Łódź 1993, przekład Zygmunt Kubasiak,
Na tropie tajemnicy, wyd. Pandora, Łódź 1997 
Fenomeny Fortyjskie. Katalog niewyjaśnionych tajemnic, wyd. Pandora, Łódź 1996.



Czy Fort marzył o przeżyciu niezwykłych wydarzeń? Tego nie wiem, ale autorzy komiksu wydanego przez Dark Horse - "Fort - Prorok Spraw Niewyjaśnionych" scenarzysta Peter M. Lenkov i rysownik Frazer Irving postanowili umieścić go w centrum tajemniczych wydarzeń, o których z zapałem napisałby w jednej ze swoich książek. Do smaczków należy zapoznanie Forta z nieletnim Lovecraftem. Panicz Howard, jest w komiksie wprawdzie dzieckiem, ale zainteresowania ma już mocno skrystalizowane.

Podoba mi się czarno-biała konwencja komiksu. Nawiązuje do stylu retro. Wprawdzie nie wyobrażałem sobie Forta jako skrzyżowania Sherlocka Holmesa z Indianą Jonesem, ale od czego fantazja. Przecież mógł przeżywać nieznane światu przygody...

Deszcz ryb. Ten epizod z pewnością znalazł się w jednej
z książek Forta.

Cóż bardziej może być potwornego od olbrzymich
pająków w kanałach?
Chilijskie chrząszcze?

 Odkrywanie tajemnic wiedzie bohatera,
na wielką Francuzkę...

Poznaje też sojuszników z innej cywilizacji.

I staje oko w oko z monstrum!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz